Rodzaje pamięci komputerowej
Dysk twardy jest to urządzenie które znajduje się w każdym komputerze, dzięki dyskowi twardemu możemy przechowywać swoje dane (pliki, obrazki, muzyka). Dyski twarde różnią się pojemnością, rozmiarem i typem. W stacjonarnych komputerach znajdują się dyski 3,5” natomiast w laptopach 2,5”. Oprócz standardowych dysków twardych (HDD) istnieją też dyski SSD które są szybsze i jego budowę można przyrównać do takiej dużej karty pamięci, istnieją też dyski hybrydowe (SSHD) są to dyski które łącza technologie znana z dysków HDD i SSD. Niestety minusem dysków SSD jest żywotność, przy częstym używaniu dyski te bardzo szybko się psują.
Najczęstsze uszkodzenia dysków to:
- uszkodzenia mechaniczne od noszenia włączonego laptopa, uderzeń i upadków sprzętu
- Bad sectory (uszkodzony sektor)
W większości przypadków dysków nie da się na prawić, dlatego zaleca się uszkodzony dysk wymienić na nowy. Objawy uszkodzenia dysków:
- spowolniona praca PC
- wolno wczytujące się pliki
- nie działający system operacyjny
- uszkodzone pliki
- znikające pliki
- blue screeny
Jeżeli udzielają ci się któreś z tych błędów to warto przyjść do serwis komputerowego w Toruniu.
Warto pamiętać by gdy mamy jakiś problem z dyskiem by nie próbować też samemu na siłe go naprawiać gdyż możemy pogorszyć sprawę, dysków twardych pod żadnym pozorem nie należy rozkręcać i otwierać.
Ciekawostka:
Pierwszym dyskiem twardym był zbudowany w roku 1956 przez firmę IBM dysk o nazwie RAMC 350 i był wielkości 24cali zajmował bardzo dużo miejsca a jego pojemność to 5MB. Dla porównania płyta cd ma 700MB więc potrzeba by ok140 takich dysków by osiągnąć pojemność podobną do dzisiejszej płyty CD.