Spuchnięte kondensatory
Rate this post

Spuchnięte kondensatory serwis komputerowy Toruń

Częstą przyczyną problemów z komputerem typu restartowanie , uruchamianie co drugie, trzecie naciśnięcie przycisku power lub niestabilna praca może być spowodowane np. przez “spuchnięte kondensatory”.

Po otwarciu obudowy i dokładnym przyjrzeniu się płycie głównej dostrzeżemy kondensatory które zamiast płaskich główek są wypukłe lub wycieka z nich dziwna ciecz. W takim stanie ich parametry są mocno obniżone lub zerowe. Można je wymienić w naszym serwisie, ale mogło także dojść do uszkodzeń innych podzespołów.

Samodzielna wymiana kondensatorów wymaga wiedzy/umiejętności, odpowiedniego sprzętu i dobrych części. Płyty główne są wielowarstwowe, przegrzanie przez niewprawioną rękę lub źle nagrzaną lutownice może doprowadzić do jej rozwarstwienia. Przewiercanie lub nie umiejętne usunięcie cyny może uszkodzić “tulejki” w których są osadzone nóżki kondensatorów. Miejscowe przegrzanie płyty głównej morze również doprowadzić do uszkodzenia sąsiadujących układów scalonych, które są wrażliwe na wysokie temperatury. Takie operacje powinny być wykonywane na specjalnym podgrzewaczu a osoba wykonująca operację powinna być uziemiona.

Trzeba również zdawać sobie sprawę że nie można zastosować zwykłych kondensatorów, oprócz tych samych parametrów potrzebujemy kondensatory LowESR które są przystosowane do pracy z wysokimi częstotliwościami które występują na płycie głównej. Warto pamiętać że mamy ograniczoną przestrzeń na płycie głównej i zbyt duże elementy zamienne mogą się nie zmieścić.