Uszkodzenia matrycy
5 (100%) 1 vote

Uszkodzenia matrycy

Matryca jest jednym z najbardziej wrażliwych elementów na uszkodzenia mechaniczne. Lekkie upadki, wyginanie podczas zamykania/otwierania klapy, pozostawione przedmioty na klawiaturze podczas zamykania klapy a czasami nawet sama klawiatura może doprowadzić do uszkodzenia matrycy.

Najczęstszymi problemami z matrycą w laptopie są:
-Brak podświetlenia
-Problemy z wyświetlaniem obrazu, martwe piksele, mrugania, pasy na obrazie
-Zbita matryca

Brak podświetlenia:
Po uruchomieniu komputera wita nas czarny ekran jedna po mocnym oświetleniu go np. lampka biurową można dostrzec bardzo ciemny obraz. Powodem takiej sytuacji jest awaria podświetlenia w naszym laptopie.
Dziś zazwyczaj można spotkać dwa rodzaje podświetleń matryc LCD:
-CCFL, czyli lampa fluorescencyjna (świetlówka)
-LED
W matrycach CCFL może dojść do uszkodzenia “inwertera” który jest przetwornica zamieniająca niskie napięcie na wysokie, potrzebne do pobudzenia świetlówki część można wymienić w naszym serwisie. Może również dojść do pęknięcia świetlówki wskutek wyginania matrycy lub jej rozbicia przy lekkim upadku, uderzeniu. W tym przypadku należy wymienić matryce. Istnieją zamienniki z podświetleniem LED pozbawione tych problemów w takim przypadku nasz serwis na pewno zaproponuje również takie rozwiązanie w kosztorysie.
W podświetleniach LED może dojść do „przepalenia” jednej lub kilku diod LED, co będzie skutkować nie równym podświetleniem, lub całego zespołu diod.
Wspólnym Powodem braku podświetlenia w obu typach może być również uszkodzona taśma.

Problemy z wyświetlaniem obrazu
Obrazy wyświetlane przez matryca są zbudowane z pojedynczych punktów nazywanych pikselami,
w matrycach LCD może dojść do uszkodzenia pojedynczego lub całej grupy pikseli. Jeżeli producent nie uwzględnił tego uszkodzenia w gwarancji jedynym rozwiązaniem problemu jest wymiana matrycy
Wszelkie zniekształcenia obrazu, mrugania mogą być spowodowane:
-Uszkodzeniem karty graficznej (w tym przypadku nasz serwis zaproponuje wymieni układ BGA.)
-Uszkodzeniem taśmy (wymiana taśmy)
-Uszkodzeniem matrycy (wymiana matrycy)

Zbita matryca
W przypadku zbicia matrycy konieczna jest wymiana jej na nową
Matryca może pęknąć również w czasie zamykania/otwierania klapy laptopa przez uszkodzone zawiasy, jeżeli twój komputer ma takie problemy proponujemy pomoc naszego serwisu.
Ekran może ulec uszkodzeniu również przez przedmioty pozostawione na klawiaturze w czasie zamykanie klapy, a czasami również przez samą klawiaturę. Wiele laptopów ma na ramce wokół matrycy przyklejone gumki które mają zapewnić odpowiedni odstęp między ekranem a klawiaturą. Jednak z czasem często odpadają przez co klawiatura może nam niszczyć ekran